Diyarbakır Otelleri

Sıralama:
  • Otel Ara
  • Tur Ara
  • Uçak Ara
 
0
0
Tamam
Uçuş Ekle
0
0
0
  • En fazla 9 yolcu ile arama yapılabilir.
  • Bebek ve Koltuklu Bebek sayısı toplamı Yetişkin sayısına eşit veya daha az olmalıdır.
TAMAM
Ekonomi
TAMAM
Sonuçları Sırala

Diyarbakır

Hasuni Taş Hotel

Oda Kahvaltı

Standard Double Room, Cıty Vıew

Detaylar

39,71 1.405,58
0 yorum baz alınarak TripAdvisor seyahat sever puanı 5 üzerinden

Diyarbakır

Liv Suit Hotel

Oda Kahvaltı

Junıor Suıte

Detaylar

54,30 1.922,09
51 yorum baz alınarak TripAdvisor seyahat sever puanı 5 üzerinden 4

Diyarbakır

Radisson Blu Hotel Diyarbakır

Sadece Oda

Room (Guest)

Detaylar

74,97 2.653,76
0 yorum baz alınarak TripAdvisor seyahat sever puanı 5 üzerinden

Diyarbakır

Novotel Diyarbakır

Oda Kahvaltı

Superıor Room, 2 Twın Beds

Detaylar

81,36 2.880,17
0 yorum baz alınarak TripAdvisor seyahat sever puanı 5 üzerinden

Diyarbakır Otelleri ve En Uygun Otel Fiyatları

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük ve en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Diyarbakır hem yerel lezzetleri hem de kültürü ile turistleri kendine çeker. Diyarbakır otelleri de şehrin bu yönüne sadık kalınarak misafirlerini ağırlamak için şehrin kültürel ve tarihi yapısı ile uyumlu şekilde tasarlanmış konaklama tesisleridir. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turları ile ya da sadece şehre özel olarak tatil amaçlı gittiğiniz kentte sizi büyüleyici bir atmosfer karşılar.

Diyarbakır Otel Fiyatları

Kültürü ve tarihi ile Türkiye’nin en görülesi şehirlerinden biri olan Diyarbakır otel fiyatları bütçe dostu olduğu için düşük ve orta gelir grubuna da hitap eden bir yapıya sahiptir. Hafta sonu için şehir değiştirmek istiyorsanız düşük bütçe ile tatil yapabileceğiniz kentler arasında yer alır. Otel fiyatları sezonluk olarak değişmekle beraber tesisin kapasitesi, sunduğu hizmetler, yeri ve yıldız sayısına göre değişiklik gösterir. Diyarbakır şehrinde büyük otellerin yanı sıra apart ve motel olarak tasarlanmış daha küçük işletmelerde de konaklama imkânınız vardır.

Diyarbakır tatilinizi ister son dakika ister aylar önceden planlayın her daim avantajlı şekilde konaklama fırsatlarından yararlanmak için Coral Tatil’i tercih edebilirsiniz. Üyelerine otel seçimi konusunda sistemli şekilde yol gösteren sitesi ile en doğru kararı vermede yardımcı olan Coral Tatil erken rezervasyon fırsatları ve kampanyaları ile de cebinizin dostudur. Diyarbakır’da uygun fiyatlı konaklamanın yanı sıra nezih ve temiz işletmeler bulmak için her daim güvenebilirsiniz.

Diyarbakır’da Kalınacak Yerler

Dicle nehri ile yeşeren ovaları, uçsuz bucaksız toprakları ile Diyarbakır eski çağlardan beri yerleşimin olduğu tarih kokan bir kenttir. Doğu ve batının birleştiği noktada Dicle vadisi manzarasına hakim konumda yüksek bir tepe üzerinde yer alan şehir Mezopotamya’da “Bereketli Hilal (Dicle ve Fırat nehirlerinin en bereketli toprakları)” olarak anılır. Birçok medeniyetin doğuşuna ve uygarlıkların ortadan kayboluşuna tanıklık eden kentte kalmak için birçok farklı yeri tercih etme imkânınız vardır. Doğal güzellikleri sunan yayla ve ovaları ile ayrı tarihini yansıtan kültürel mirasları ile ayrı bir öneme sahiptir. Diyarbakır her köşesinde bir medeniyetin izlerini barındırırken yemek kültürü ve mutfağı ile de damağınıza hitap eder. Diyarbakır birçok ilçeye sahip olsa da konaklamak için en popüler olan Yenişehir, Sur ve Kayapınar ilçeleri sıklıkla tercih edilir. Şehirdeki ulaşımın kolay olması sayesinde çevre ilçelerdeki turistik yerleri de keşfetmeniz mümkündür.

Yenişehir, Diyarbakır şehrinin merkez ilçelerinden biri olduğundan kalabileceğiniz lokasyonların başında gelir. İlçede özellikle tarihi yapılar çok fazla olduğundan burada konaklarken çevreyi de keşfedebilirsiniz. Hüsrev Paşa Kervansarayı gibi tarihi dokunun içerisinde yemek yiyebileceğiniz ve kahve içebileceğiniz lokasyonlara sıklıkla rastlarsınız. Tarihi yapılar geçirdikleri restorasyondan sonra aktif olarak kullanılan işletmelerle değerlendirilmiştir. Asurlular döneminden kalan ve çevresi vadilerle çevrili olan Asur kalesi ilçenin en görülesi yerleri arasındadır. Sülüklü Han, Erdebil Köşkü ve Artuklu Sarayı da şehrin kültürel lokasyonları arasındadır. İlçedeyken Diyarbakır’ın ünlü surlarına bağlı olan Ben-û Sen Burcu’nu da görmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu burcun yıllardır anlatılan bir halk hikayesi de vardır. Anlatılanlara göre dönemin hükümdarının yapılmasını istediği ve planlarını çizdiği iki burçtan biridir. Burcun yapımı için başlayan yarışmaya çok ünlü iki kişi katılır. Usta ve kalfa olan iki bu kişiler kendi burçlarını yaparlar ve yarışma sonunda kalfa ustayı geçer. Usta kalfasının kendisinden iyi olmasını tebrik eder ama bu duruma dayanamaz ve surdan atlar. Kalfa da ustasının peşinden surdan atlar. İkili arasında geçen “Ben mi Sen mi?” konuşmasının da burca adını verdiği rivayet edilir.

Sur ilçesi şehrin en çok tarihi yapıyı içinde barındıran popüler lokasyonlarından biridir. Merkezde yer alan ilçe adını Diyarbakır kalesi surlarının içinde kalmasından alır. Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve sonradan müze olarak kültür varlıkları arasında katılan evini ziyaret etmek ilçede ilk yapacağınız etkinliklerden biri olabilir. Ziya Gökalp ve Ahmed Arif gibi önemli şahsiyetlere ait müzeleri gezdikten sonra şehrin tarihini maddi kalıntılar ile görmek için Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ne gidebilirsiniz. Hakkında onlarca hikaye anlatılan On Gözlü Köprü üzerinde dolaşmak, Diyarbakır Ulu Cami ve Hz. Süleyman Cami gibi tarihi kutsal mekanları görmek de şehirde yapabilecekleriniz arasındadır. Her adımınızda bir tarihi esere rastlamanız mümkün olan ilçede ara sokaklarda dolaşırken eski Diyarbakır evlerinin mimarisini de görebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi içindeki önemli rotalardan olan Hevsel Bahçeleri’ni de listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kayapınar yakın bir zamanda ilçe olan ve uzun yıllar köy olan bir yerleşim olduğundan suları, doğal güzellikleri, Park 75 ve Tema Park gibi tesisleri ile bilinir. Kayalık bir arazi üzerine kurulu olan ilçenin adının kayalar arasından akan bir pınardan geldiği söylenir. Silvan, Ergani ve Eğil gibi lokasyonları doğal güzellikleri için tercih ederken Sur ve Yenişehir gibi merkez ilçeleri tarihi lokasyon gezileri için seçebilirsiniz. Diyarbakır turunuz sırasında ünlü höyüklerden olan Amida Höyük ve Hasuni Mağaraları’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Diyarbakır’da Apart Oteller

Diyarbakır apart otel çeşitliliği ile dikkat çekerken turistlere de farklı bir atmosfer içerisinde konaklama imkanı sunar. Ev konseptinde düzenlenen apartlar kısa ve uzun vadeli konaklama seçenekleri için uygundur. İçerisinde kendi mutfağı bulunan her bir oda dışarıdan yemek istemeyenler için kendi yiyeceklerini pişirme imkanı tanır. Tesisin türüne göre yatak odası, mutfak ve salon gibi farklı bölümlerden oluşan mini daireler bulabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da aileniz ile birlikte Diyarbakır tatili planlıyorsanız bütçe dostu olması açısından da tercih edilebilir. Tek ve çift kişilik birkaç yatak kapasiteli tesislerde ya da tek başınıza konaklayabileceğiniz dairelerde kalabilirsiniz. Apartlar genellikle sadece oda ya da oda ve kahvaltı sistemi ile çalışır. Dilerseniz kahvaltıyı işletmede yaparak akşam yemeği için Diyarbakır’ın yerel lezzetlerini dışarıda deneyebilirsiniz.

Diyarbakır Merkez'de Oteller

Diyarbakır merkez otelleri Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde yer alır. Diyarbakır iline bağlı olan 4 ilçeden üçü oldukça popüler lokasyonlardır. Bağlar ilçesi ise genellikle eski yapıların ve yerleşik kültürün hakim olduğu bir yer olduğundan istenirse tercih edilebilir. Yine de diğer üç ilçede konaklamanız halinde turistik alanlara ulaşım ve konforlu oteller bulmak çok daha kolay olacağından tavsiye edilir.

Diyarbakır Tatili Hakkında Merak Ettikleriniz:

Diyarbakır’da Nerede Kalınır?

Birçok otel Diyarbakır şehrine turistik amaçlı gelen kişiler için özel olarak dizayn edilmiştir. En yoğun olarak turist alan bölgeler ise merkeze bağlı ilçeler olan Sur, Yenişehir ve Kayapınar yerleşimleri olur. Bu ilçelere gittiğiniz zaman apart ve otel tesislerinden bütçenize ve beklentinize uygun olan birinde gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz.

Diyarbakır’da Tatil Sezonu Ne Zaman Başlar ve Biter?

Diyarbakır’ın havası kış aylarında soğuk, yaz aylarında kurak olur. Karasal iklim görülen şehirde bulunan nehirler buranın kış aylarında İç Anadolu bölgesine göre çok daha ılıman olmasına neden olur. Yine de yazın aşırı sıcak ve kışın soğuk olduğundan tatil sezonu Nisan ayında başlar ve Aralık ayında biter demek doğru olur. Nisan ayı özellikle şehri ziyaret etmek isteyenlerin en sık tercih ettiği dönemdir.

Diyarbakır’a Ulaşım Nasıl Olur?

Diyarbakır otelleri ile tatilinizi ayarladıktan sonra şehre ulaşmak için kara ve havayolu tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden Diyarbakır’a giden otobüslere binerek yolculuk yapabilirsiniz. Kayapınar ilçesinde bulunan şehirlerarası otogar merkez ilçelere yakındır. Buraya ulaşım sağladıktan sonra otobüs, taksi ve minibüs kullanarak diğer lokasyonlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı ise merkezde yer alan Bağlar ilçesinde bulunur. Buradan toplu taşıma ve Havaş ile otelinizin bulunduğu yere ulaşım sağlamanız mümkündür. Havalimanı uluslararası hizmet verdiği için farklı bir ülkeden gelmek isteyenler için de direkt olarak şehre erişme imkanı tanır.

Diyarbakır için En Uygun Otel Rezervasyon Dönemi Ne Zamandır?

Diyarbakır otelleri nisan ayında gezi sezonu başladığı için fiyat olarak yükselir. Kasım ve aralık ayları ise erken rezervasyon yaptırmak isteyenler için en ideal dönemlerdir. Ayrıca bu aylarda fiyatlarda genel bir düşüş görülür ve kış boyunca devam eder. Şehri güzel havalarda yürüyüş yaparak keşfetmek istiyor fakat bütçenizi düşünüyorsanız Kasımdan itibaren Nisan ve sonrası için erken rezervasyon yapabilirsiniz. Bu sayede doğal güzellikleri yemyeşil bir halde keşfetmek, havanın azizliğine uğramadan Diyarbakır sokaklarında dolaşmak mümkün olur.

Erken rezervasyon kampanyalarını kaçırmadan tatilinizi planlamak ve en avantajlı fiyatlar ile Güney Doğu Anadolu’nun gözdesi Diyarbakır’ı görmek için şimdi Coral Tatil fırsatlarına göz atabilirsiniz.