1 / 17
Tümünü Gör
 • Tur Detay Arama
 
Oda 1
0
0
Oda Ekle
Tamam
Fiyat Hesapla

3* Yıldızlı ve 4* Yıldızlı Oteller (STANDART ODA) 11 Gece 12 Gün Turkish Airlines ile

Otel
Detayları
Sorunuz
   
  0,00 0,00
Taksit Seçenekleri
Toplam Fiyat:

Fiyat Tablosu

Başa Dön
Tur Hareket Tarihi : Temmuz - 2024Gizle
Tur Hareket Tarihi : Ağustos - 2024Gizle

Tur Programı

Başa Dön
Programı mail olarak gönder

Programı indir

Büyük İskandinavya ve Fiyordlar Turu

THY ile

11 Gece

Kopenhag (1) & DFDS Cruise (1) & Oslo & Geilo (1) Bergen (1) & Gudvangen & Sognefjord & Førde Town (1) & Leikanger Sogndalsfjora & Aurlandsfjord & Flam & Hamar (1) & Karlstad & Örebro& Stockholm (2) & Silja Line Cruise (1) & Helsinki (1) Tallinn (1)

 

 

1.Gün: İstanbul – Kopenhag

İstanbul Yeni Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde uçuştan üç saat önce buluşuyoruz Bagaj, bilet ve biniş işlemlerinin ardından Türk Havayolları tarifeli seferi ile Kopenhag’a gerçekleşecek uçuşumuzun ardından havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüze geçiyoruz. Ardından Kopenhag panoramik şehir turumuz için hareket. Christianborg Kalesi, Amelienborg Kalesi (Kraliyet Sarayı), Küçük Denizkızı, Avrupa’nın en uzun yaya yolu olan Stroget, Nyhavn Kanalı, ortaçağ borsa binaları ve belediye binası meydanı görülecek yerler arasındadır. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek Kronborg Kalesi & Frederisburg Sarayı (80 Euro) turumuz için hareket. Rönesans akımının olağanüstü örneklerinden biri olan ve Kuzey Avrupa bölgesinin tarihinde önemli bir role sahip olan kaleyi dışarıdan görecek, ardından Danimarka kraliyet ailesinin yazlık sarayı olarak kullanılan sarayı ve özel olarak dizayn edilmiş bahçesini gezeceğiz. Turumuzun ardından Kopenhag’daki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde.

 

2. Gün: Kopenhag – Oslo (Dfds Cruise) Gemi Konaklama

Otelde alacağımız kahvaltının ardından otelden çıkış işlemlerimizi tamamlayıp bizleri Oslo’ya götürecek olan DFDS Cruise gemisine geçiyoruz. Kabinlere yerleştikten sonra serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama gemide.

 

3. Gün: Oslo – Geılo   

Gemide alacağımız kahvaltının ardından Oslo panoramik şehir turumuz için hareket. Turumuzda Kraliyet Sarayı, Meclis Binası, Nobel ödüllerinin dağıtıldığı ve dünyadaki en mükemmel yapılardan birisi olarak bilinen belediye sarayı, Folk Müzesi, Ulusal Tiyatro, Oslo Katedrali, Karl Johans Caddesi, Residance Müzesi görülecek yerler arasındadır. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek Vigeland (30 Euro) turumuz için hareket. Dünyanın en büyük açık hava heykel müzesi olan Frogner Parkı Vigeland Sergisi aynı zamanda tüm heykellerin aynı kişi tarafından yapıldığı tek sergi olmasıyla da ilk ve tek. Serginin asıl önemli özelliği ise birkaç istisna haricinde tüm çalışmaların insan figürü olmasıdır. Frogner Parkı’nda bulunan daimi Vigeland Sergisi’nde bütün eserler Gustav Vigeland’ın tüm hayatı boyunca hazırladığı 214 adet granit ve bronz insan heykeli ve 13 adet dökme demir kapıdan oluşuyor. 320 bin metrekarelik bu serginin hazırlanması ise Vigeland ve asistanlarının 10 yıllık bir çalışmasının ürünü. Birbirinden özel heykellerle süslenmiş bu güzel parktaki gezimizin ardından Geilo’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Ünlü kayak merkezi Geilo’ya varışımıza istinaden otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

4. Gün: Geılo – Bergen   

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Bergen’e hareket ediyoruz. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek Fiyord Tekne (100 Euro) turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuzda Flam ve Gudvangen arasında bulunan Aurlandsfjord’un arasında iki saatlik muhteşem bir Fiyord gezisi yapacağız. Hemen ardından özel otobüsümüzle, Bergen’e olan yolculuğumuza devam ediyoruz. Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen, yedi dağın şehri olarak da bilinmektedir. 13. Yüzyılda Norveç’e başkentlik yapmış olan fiyortlar şehri Bergen gezimiz sırasında, Balık Marketi, Bergen’in simgesi olan renkli evler, Bergen’in eski iskele bölgesi Bryggen göreceğimiz yerler arasındadır. Vereceğimiz serbest zaman sırasında, balık marketinde alışveriş yapabilir veya çeşitli deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Tur bitiminde, Bergen’deki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde

 

5. Gün: Bergen – Flam – Sognefjord – Førde Town

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , Flam’a hareket ediyoruz. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek tarihi Flam Treni  (100 Euro) turumuz için hareket. Avrupa’nın en iyi tren yolculuklarından biri olan Flam treni turumuz Norveç’in muhteşem manzarasından kesitler sunacak. Bu güzel turumuzun ardından, Fodnes’ten – Mannheller’e geçmek için feribotumuza biniyor ve Norveç’in en ihtişamlı Fiyordu olan Sognefjord’u da görme fırsatı yakalayarak Forde Town’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Turumuzun ardından Forde Town’daki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

 

 

6. Gün: Førde Town – Leikanger – Sogndalsfjora – Aurlandsfjord – Flam – Hamar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Hamar’a doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde Sogndalsfjora, Aurlandsfjord ve muhteşem Kaupanger manzarası bizlere eşlik ediyor. Borgund Stave Kilisesi’ni panaromik olarak görecek ve Hamar’a doğru yolculuğumuza devam edeceğiz. Turumuzun ardından Hamar’daki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

7. Gün: Hamar – Karlstad – Örebro – Stockholm

Otelde alacağımız kahvaltının ardından erken saatlerde muhteşem güzellikte fiyordlar eşliğinde Karlstad ve Örebro üzerinden Stockholm’e uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Akşam saatlerinde Stockholm’deki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde.

 

8. Gün: Stockholm

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Stockholm panoramik şehir turumuz için hareket. Turumuz esnasında; Fjallgatan Tepesi, ortaçağdan kalma Gamla Stan, Djurgarden Parkı, Belediye binası, yedi tiyatroyu aynı çatı altında toplamış olan Ulusal Tiyatro binası, borsa binası ve Kunqsrad Parkı görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından alışveriş için serbest zaman. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek tarihi Vasa Gemi müzesi (50 Euro) turumuz için hareket. XVII. yy’da yapılmış olan Vasa gemisi, 1628’de çıktığı ilk seferinde Stockholm’de alabora olup batmıştır. Deniz dibinde geçirdiği 333 yıldan sonra bu devasa savaş gemisi kurtarılmış ve dönemin tek savaş gemisi olarak müzede sergilenmeye başlanmıştır. Turumuzun ardından otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde.

 

9. Gün: Stockholm – Helsinki  (Silja Line Cruise) Gemi Konaklama

Otelde alacağımız kahvaltının ardından arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek Uppsala & Sigtuna (65 Euro) turumuz için hareket. Gezimizde yarı gotik, yarı ortaçağ tarzını göreceğiniz, bir üniversite şehri olan Uppsala ve İsveç tarihinde kurulan ilk kent olan Sigtuna görülecek yerler arasındadır. Uppsala gezimiz sırasında, Uppsala Katedrali, Uppsala Üniversite müzesi ve binası göreceğimiz yerler arasınadır. Sigtuna’daki eski renkli evleri de gördükten sonra, Helsinki’ye bizi götürecek Silja Line Cruise’a gitmek üzere limana hareket ediyoruz. Kabinlere yerleştikten sonra dinlenmek üzere serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama gemide.

 

 

10. Gün : Helsinki  

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Helsinki panoramik şehir turumuz için hareket. Finlandiya’nın başkenti ve ülkenin en büyük ve kalabalık şehri olan Helsinki, açık renkli taş mimarisi nedeniyle Kuzey’in Beyaz Kenti olarak bilinmektedir.Şehir gezimiz sırasında Sibelius Anıtı’nın da bulunduğu Senato Meydanı, Parlamento Meydanı ve Kraliyet Opera Binası görülecek yerler arasındadır. Arzu eden misafirlerimizle ekstra olarak düzenlenecek tarihi Porvoo Kasabası (55 Euro) turumuz için hareket. “Büyüleyici Anların Şehri” olarak anılan ortaçağ kasabasının sokaklarında keyifli bir gezintiye çıkıyoruz. Turumuzun ardından Helsinki’deki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde.

 

11. Gün : Helsinki – Tallin (Feribot)

Otelde alacağımız kahvaltının ardından limana doğru yola çıkıyoruz. Tallinn’e doğru yapacağımız feribot yolculuğunun ardından varışımızda Tallin panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Eski şehir surları ve gözetim kuleleri, Aleksandr Nevsky Katedrali, Tall Herman Kulesi, Parlamento Binası, en güzel panoramik Tallinn fotoğraflarının çekildiği Tompea Tepesi, Dome Katedrali, St. Nicholas Kilisesi, Belediye Meydanı, Avrupa’nın en eski eczanesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Tallin’deki otelinize transfer ve dinlenmek üzere serbest zaman. Konaklama otelimizde.

 

12. Gün : Tallin – İstanbul

Otelde alacağımız kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve rehberimizin belirteceği saatte havalimanına transfer. Transfer saatine kadar, Estonya Açık Hava Müzesi turumuz için hareket. 18 ve 19. Yüzyıldan kalma bir kırsal, balıkçı köyünün gerçek boyutlu bir yeniden inşası olan bu müzede kilise, taverna, okul binası, birkaç değirmen, bir itfaiye istasyonu, on iki çiftlik avlusu ve ağ kulübeleri göreceklerimiz arasındadır. Tur bitiminde Tallinn Havalimanı’na transfer. Bagaj, bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuşumuz gerçekleşiyor. İstanbul Yeni Havalimanı’na varışımızla birlikte turumuzun ve servislerimizin sonu.

 

TK1783  IST   CPH   07:25   09:45

TK1422  TLL   IST    19:55    23:35

 

Fiyatlarimiza Dahil Olan Servislerimiz

Türk Havayolları ile İstanbul (IST) - Kopenhag (CPH) gidiş, Tallinn (TLL) - İstanbul (IST) dönüş ekonomi sınıf uçak bileti,

Havalimanı vergileri,

3*& 4* otellerde 11 gece oda & kahvaltı konaklama,

Geilo otellerinde yarım pansiyon konaklama,

Forde Town otellerinde yarım pansiyon konaklama,

Hamar otellerinde yarım pansiyon konaklama,

DFDS Cruise’da 1 gece yarım pansiyon iç kabin konaklama,

Silja Line Cruise’da 1 gece yarım pansiyon iç kabin konaklama,

Havalimanı-Otel-havalimanı transferleri,

Özel otobüslerimiz ile tüm şehir transferleri,

Kopenhag-Oslo ve Stockholm-Helsinki arası gemiyle, Helsinki-Tallin arası feribot yolculukları,

Kopenhag Panoramik Şehir Turu

Oslo Panoramik Şehir Turu

Bergen Panoramik Şehir Turu

Stockholm Panoramik Şehir Turu

Helsinki Panoramik Şehir Turu

Tallin Panoramik Şehir Turu

Estonya Açık Hava Müzesi Turu

Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri,

Turist şehir vergileri,

TURSAB mesleki sorumluluk sigortası.

 

Fiyatlarimiza Dahil Olmayan Servislerimiz

Seyahat sağlık sigortası

İç hat bağlantı bileti,

Vize ücreti, servis bedeli,

Yurt dışı çıkış harcı bedeli,

Programda belirtilmeyen Öğle ve Akşam yemekleri,

Her türlü kişisel harcamalar ve Otel & Gemide yapılacak ekstra harcamalar,

Müze ve ören yerleri girişleri,

Şoför tipleri 5 Euro / kişi başı (isteğe bağlı).

 

Bölge Bilgileri

Başa Dön

Finlandiya

Dil: Fince

Para Birimi: Euro

Saat Farkı: 0

Elektrik Voltajı: 230 V

Genel: Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasındadır. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır. “Bin Göller Ülkesi” diye adlandıran ülkede, yaklaşık irili ufaklı 55.000 göl mevcuttur. Finlandiya’nın günümüzdeki halkının atalarının ne zaman Finlandiya’ya geldikleri tam olarak aydınlatılamamakla birlikte, M.Ö. I. yy’da Baltık denizi kıyılarında yerleştikleri ve M.S. II.-III. yy’larda Finlandiya’nın güney kesimine göçtükleri sanılmaktadır. Uzun bir süre İsveç’in parçası olan ülke daha sonra Rus egemenliğine girmiştir. 6 Aralık 1917bağımsızlığını ilan etmiştir. Genelde tipik kuzey ikliminin görüldüğü ülke soğuk-ılıman bir iklime sahiptir. Kışları çok soğuk ve kurak, yazları ise sıcağa nazaran daha ılıman yaşanmaktadır.

Başkent: Helsinki

Telefon Kodu: +358

Konsolosluk: +358 9 612 26 100

Vergiler: %24 vergi bulunmaktadır. Belirli miktarın üzerindeki ürün alışverişleri için vergi iadesi alınmaktadır.

Bahşiş: Bütün restoranlar hesaba servis ücretini dahil ediyor. Özel olarak teşekkür edilmek isteniyorsa hesabı yukarı yuvarlamak yeterlidir.

Helsinki

Helsinki, Finlandiya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir, Finlandiya'nın güneyinde Finlandiya Körfezi'nin kıyısında yer almaktadır. Avrupa Birliği'nin en kuzeydeki başkentidir. Helsinki, 1550 yılında İsveç Kralı I. Gustav tarafından, Hansa şehri olan Reval'e (günümüzde Tallinn) rakip olmayı hedefleyen bir ticaret kenti olarak kurulmuştur. Rus egemenliği döneminde ilk defa başkent olmuştur. Şehir 1952 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

Mutlaka Görün

Uspenski Ortodoks Katedrali

Popüler Açık Hava Müzesi Seurasaari

Suomenlinna Kalesi

Lüteryen Katedrali

Beyaz Kilise

Mutlaka Deneyin

Ren Geyiği Eti

Somon Balığı

Baltık Ringası

Lapland Yemekleri

Piirakka

Kalakukko

Makkara

Çavdar Ekmeği

Av Etleri

Yaban Mersinli Turta

Korvapuusti

Danimarka

Dil: Danca

Para Birimi: Danimarka Kronu

Saat Farkı: -1

Elektrik Voltajı: 230 V

Genel: Danimarka Krallığı Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da bulunan anayasal bir monarşi ile yönetilmektedir. Adaları da dahil edildiğinde Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahiptir. Halen kullanılmakta olan en eski bayrağa sahiptirler. Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland'ın üzerinde kurulmuştur. Ayrıca, Falster, Grönland, Fyn, Lolland, Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir. Danimarka'ya hakim olan ilk kavim 8.-11. yüzyıl hüküm süren Vikinglerdir. İskandinavyalı I. Harald (Mavi Diş Harald) 980 yılında ilk defa olarak Danimarka ve Norveç'i birleştirerek bir krallık kurmayı başarmıştır. 1397 yılında İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğunu kurmuşlardır. Danimarka iki Dünya Savaşında da tarafsız kalmıştır. Buna karşın II. Dünya savaşında Almanya tarafından işgal edilmiştir. Bazı adaları da İngiltere tarafında işgal edilmiştir. Savaş sonrasında İzlanda hariç adalarını ve bağımsızlığını geri kazanmıştır. Kuzey ikliminin bütün özelliklerinin görüldüğü ülke, genelde bulutlu ve bol yağış alan bir iklime sahiptir. Kısa bir yaz ve uzunca bir kış ikliminin hakim olduğu bölgede haziran, temmuz ve ağustos yılın en sıcak aylarıdır. Şubat ise en soğuk aydır.

Başkent: Kopenhag

Telefon Kodu: +45

Konsolosluk: +45 39 20 27 88 / +45 39 20 55 00

Vergiler: % 25 oranında vergi oranı bulunuyor. Belirli miktarın üzerindeki alışverişler için vergi iadesi alınabiliyor.

Bahşiş: Bahşiş hesaba eklenmektedir. Bu yüzden bahşiş bırakılmasına gerek yoktur.

Kopenhag

Kopenhag Danimarka'nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Kopenhag, Sjælland adasının doğu kıyısında yer almaktadır; Şehrin bir başka küçük kısmı Amager'de bulunur. "København" Danca'da "ticaret limanı" veya "tüccar limanı" anlamındadır. Koben tüccar ve "havn" Danca'da "liman" demektir. Şehir merkezi; Sortedam Gölü, Peblinge Gölü ve Skt Jørgens Gölü'nü içeren alandır. Şehrin merkezinde bulunan Amalienborg Sarayında, günümüzde hala kraliyet ailesinin ikamet etmektedir. Başlangıçta 10. yüzyılda şu anda Gammel Strand'ın yakınında kurulan bir Viking balıkçı köyü olan Kopenhag, 15. yüzyılın başlarında Danimarka'nın başkenti oldu. 17. yüzyıldan itibaren kurumları, savunmaları ve silahlı kuvvetleriyle bölgesel bir güç merkezi konumunu pekiştirdi.

Mutlaka Görün

Danimarka Ulusal Müzesi

Nyhavn

Deniz Kızı Heykeli

Tivoli Bahçeleri

Christiansborg Sarayı

Rundetaarn Gözlem Kulesi

Kopenhag Botanik Bahçesi

Stroget Caddesi

Kronborg (Hamlet) Kalesi

Culture Box

Rust

Gefion Çeşmesi

Kongens Nytorv

Kanal Gezisi

Mutlaka Deneyin

Smorrebrod

Wienerbrod

Aebleflaesk

Tarteletter

Porridge

Frikadeller

Flaeskesteg

İsveç

Dil: İsveççe

Para Birimi: İsveç Kronu

Saat Farkı: -1

Elektrik Voltajı: 230 V

Genel: İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa'daki İskandinavya yarımadasında yer alan bir ülkedir. Meclis sistemine sahip, meşruti monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Ekonomi bakımından gelişmiş bir ülke olan İsveç, Demokrasi İndeksi'ne göre birinci sıradadır. Ülkenin sınır komşuları batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya'dır. İsveç, Ortaçağ'dan beri bağımsız ve tek bir ülkedir. Modern merkezi yönetim ise ilk defa 16. yüzyılda Gustav Vasa'nın kral oluşuyla başlamıştır. İsveç'in yer aldığı son savaş ise 1814 yılında gerçekleşmiştir. 1814'ten beri İsveç, barış politikası izlemekte ve çıkan çoğu savaşta tarafsız kalmaktadır. İsveç, Sibirya ile aynı enlemde yer almasına karşın ılıman bir iklime sahiptir. Ülke üç farklı iklim kuşağına ayrılmaktadır. En güneydeki bölgede okyanus iklimi, orta bölgede nemli karasal iklim, kuzeydeki bölgede ise subarktik iklim görülmektedir. İsveç, kendiyle aynı, hatta kendinden alçak enleme sahip birçok yerden daha ılık ve sıcaktır. Bunun nedeni Körfez Akıntılarıdır. Ülkenin Kuzey Kutup Dairesi içinde yer alan bölgesinde yaz boyunca güneş batmazken, kışları da hiç güneş doğmamaktadır.

Başkent: Stockholm

Telefon Kodu: +46

Konsolosluk: +46 8 23 08 40

Vergiler: % 25 vergi bulunmaktadır. Belirli miktarın üzerindeki ürün alışverişleri için vergi iadesi alınabilmektedir.

Bahşiş: Bahşiş genelde hesaba dahildir. İlave bir hizmet alınmadıysa bahşişe gerek yoktur.

Stockholm

İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stokholm, "Su Üzerindeki Güzel" olarak adlandırılıyor. Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü'nün denizle birleştiği kanala sahiptir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona “Kuzeyin Venedik”i sıfatını kazandırmıştır. Stockholm, 13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir. Kentin çok kuzeyde yer alması gündüzlerin yazın 18, kışın 6 saat yaşanmasına neden olmaktadır. 1912 Yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Stockholm, nemli kıta iklimine sahiptir. Ancak konumuna rağmen kent, yıl boyunca ılık ve yumuşak bir iklime sahiptir. Bu ılımlı iklimin sebebi Körfez Akıntıları adlı sıcak su akıntılarıdır.

Mutlaka Görün

Gamla Stan

Belediye Sarayı

Kungliga Slotteti (Kraliyet Kalesi)

Su Kanalları

Ulusal Tiyatro Binası

Vasa Müzesi

Şehir Müzesi

Djurgarden Adası

ABBA Müzesi

Stockholm Katedrali

Nobel Müzesi

Katarina Asansörü

Drottningholm Sarayı

Demir Meydan

Mutlaka Deneyin

Somon Balığı

Ren Geyiği Eti

Ringa Balığı Turşusu

Deniz Ürünleri

Norveç

Dil: Norveçce

Para Birimi: Norveç Kronu

Saat Farkı: -1

Elektrik Voltajı: 230 V

Genel: Norveç Krallığı Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bulunmakta ve Anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Kuzey Avrupa'nın en kuzey kısmını oluşturan İskandinav Yarımadası'nın en kuzey ülkesidir. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyortla çizilmektedir ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır. Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne red çıkmıştır. Ülkedde kıyı boyunca ılıman iklim görülür. Kuzey Atlas akımının etkisiyle sıcaklık değişiklikleri ortaya çıkar. Arazi buzulludur. Norveç'in güney kutbu kıtası Antarktikada kendine bağlı bölgesi, açık denizde kıyıdan uzak büyük adaları (Kraliçe Maud Toprakları‎) bulunmaktadır.

Başkent: Oslo

Telefon Kodu: +47

Konsolosluk: +47 2212 8750

Vergiler: % 25oranında vergi uygulanıyor. Belirli miktarın üzerindeki ürün ve hizmet alışverişleri için vergi iadesi alınabiliyor. Ürün ve hizmetlerdeki vergi iade sınırları farklıdır.

Bahşiş: Genelde hesaplara dahildir. İstenirse hesap yukarı yuvarlanabilir ya da % 5-10 arası bırakılabilir.

Oslo

Oslo, Norveç'in başkenti ve en büyük şehridir. Oslo ismi bir teoriye göre "Lo Deresi Ağzı", daha çok kabul gören başka bir teoriye göre de sırtını dayadığı Ekeberg adlı "Tepenin Yamacı" anlamındaki sözcüklerden oluşmuştur. 1624 - 1878 arasında Christiania, 1878 - 1924 arasında Kristiania olarak anılan 1925 yılında tekrar eski adına kavuşmuştur. Şehir Norveç destanlarına göre, 1049'da Harald Hardråde (III. Harald) tarafından Oslo fiyordu'nun en iç noktasında kurulmuştur. Oslo, kentte kalıcı olarak ikâmet eden ilk kral olan Håkon V'in (1299-1319) hanedanlığı itibarıyla başkent olarak kabul edilmiştir. Oslo, tarih boyunca yangınlarda büyük zarar görmüş bir kenttir. İşgaller ve şehrin tamamının yanmasına neden olan yangınlar tarihte sık görülmüştür. Bu yüzden birden fazla defa şehir sıfırdan yeniden yapılmıştır. Ülke Kuzeyde yer almasına rağmen nemli ve oldukça ılık olan okyanussal iklim hüküm sürmektedir. Atlas okyanusundan batı rüzgarları ile gelen Körfez Akıntıları ve sıcak su akıntısı kıyı kesimlerde kışın sıcaklığın düşmesini engellemektedir.

Mutlaka Görün

Norveç Kültürel tarih Müzesi.

Oslo Belediye Meclisi Binası

Nobel Barış Merkezii

Tarih Müzesi

Holmenkollen Kayak Müzesi

Oslo Ulusal Galerisi

Oslo Şehir Müzesi

Kraliyet Sarayı

Oslo Katedrali

Norveç Bilim ve Teknoliji Müzesi

Parlamento binası

Oslo Fiyordu ve adaları

Mutlaka Deneyin

Norveç Somonu

Lefse

Farikal

Somon Füme

Pinnekjøtt

Moose

Leverpostei

Ravent Turta

Bergen

Bergen tarihsel adı Bjørgvin, Norveç'in batı kıyısındaki Vestland'da bir şehirdir. Bergenshalvøyen yarımadasındadır. Şehir merkezi ve kuzey mahalleleri Byfjorden, “Fiyort Şehri” üzerindedir ve şehir dağlarla çevrilidir. Bergen “Yedi Dağ Şehri” olarak bilinir. Şehir 1070 yılında kral Olav Kyrre tarafından kurulmuştur ve “Dağlar Arasındaki Yeşil Çayır” anlamına gelen Bjørgvin olarak adlandırılmıştır. 13. yüzyılda Norveç'in başkenti olarak hizmet etmiştir. Bergen Limanı, hem yük hem de yolcu açısından Norveç'in en işlek bölgesidir ve yılda 300'den fazla yolcu gemisi Bergen'e yaklaşık yarım milyon yolcu getirmektedir. Bergen, çok yağışlı olsa da ılıman bir kış iklimine sahiptir. Körfez akıntıları enlem göz önüne alındığında denizi nispeten sıcak tutar ve dağlar şehri kuzey, kuzeydoğu ve doğudan gelen soğuk rüzgarlardan korumaktadır. Şarkıcı Bergen’in de ismi için esinlendiği şehirdir.

Mutlaka Görün

Bergen Müzesi

Floibanen

Det Hanseatic Müzesi

Balık ve Çiçek Marketi

Vikinghallen

Lyse Manastırı

Bergenhus Kalesi

Bergen Katedrali

Grieg Hall

Bergen Fiyortları

Gamlehaugen

Floyen Tepesi

Bergen Evleri

Flam Treni

Mutlaka Deneyin

Raspeballer

Balık Çorbası

Pişmiş Morina

Pinekjøt

Brunost (Kahverengi Peynir)

Norveç Kahvesi

Orret

Geilo

Norveç'te Hol belediyesinde bir merkezdir. Hallingdal vadisinde, yer almaktadır. Norveç'teki en lüks ve pahalı tatil otellerinden bazılarına sahipliği yapmaktadır. Adı eski bir çiftlik Gjeilo'dan gelmektedir. Bölgedeki ilk otel 1890 yılında açılmıştır. Geilo, soğuk kışları ve yüksek rakımlara tipik serin yazları olan Subarktik iklime sahiptir.

Mutlaka Görün

Hallingskarvet Ulusal Parkı

Geilo Yaz Parkı

Aurlandsdalen

Ustedalsfjord Gölü

Mutlaka Deneyin

Ren Geyiği Eti

Kahverengi Peynir

Herring Turşusu

Tüpte Havyar

Aebleskiver

Rodgrod med flode

Forde

Førde, Norveç'in Vestland ilçesindeki Sunnfjord Belediyesinin yönetim merkezidir. Kasaba, Førdefjorden'in doğu ucunda, Jølstra nehrinin ağzında bulunur. Førde kasabası bölge için önemli bir ticari, endüstriyel ve devlet merkezidir. Şehrin merkezinde, liman boyunca uzanan Øyrane bölgesi bölgesel sanayi merkezidir.

Mutlaka Görün

Huldefossen Şelalesi

Bru Likholefossen

Sunnfjord Müzesi

Foerdehuset

Mutlaka Deneyin

Morbradboffer

Pea Soup

Mjod

Glogg

Mjöd

Hamar

Norveç'in Innlandet ilçesinde Hedmarken bölgesinin bir parçasıdır. Kasaba, Norveç'in en büyük gölü olan Mjøsa'nın kıyısında yer alır ve Hedmark ilçesinin ana şehridir. Adı "Kayalık Tepe" anlamına gelen “hamarr” kelimesinden gelmektedir. Norveç’in en eski şehirlerinden birisidir.

Mutlaka Görün

Domkirkeodden Müzesi

Norveç Demiryolu Müzesi

Hamar Katedrali

Kirsten Flagstad Tarih Müzesi

Mutlaka Deneyin

Polse

Leverpostej

Sodd

Krumkaker

Vize Bilgileri

Başa Dön

T.C vatandaşları için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ve “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları 90 güne kadar süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan acente sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

 

T.C. vatandaşı olmayanlar seyahat etmek istedikleri ülke ve/veya ülkelere girişte vize ihtiyacı olup olmadığı bilgisi için ilgili konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir.


Vize başvuruları, tur hareketinden 3 ay öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve konsolosluklarda oluşabilecek dönemsel yoğunluklardan ve/veya uygulama farklılıklarından etkilenmemek adına vize başvurularının bir an önce tamamlanması tavsiye olunur.


T.C. Hususi (Yeşil) pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 


Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

 

Vize İçin Gerekli Evraklar

 

Çalışanlar

Pasaport - Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Başvuru Formu - Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi - Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında çekilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – E-Devlet sisteminden alınan QR kodlu belge

Kimlik Fotokopisi - Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi.

Dilekçe  - Norveç konsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Türkçe yazılmış dilekçe  

Biyometrik Fotoğraf – 2 adet rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüz net görünmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası - En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Seyahat Rezervasyonları - Coral Travel Yurtdışı Departmanından temin edeceğiniz seyahat evrakları. Konaklama yapılacak otel ve uçak için yapılan rezervasyon bilgiler içermelidir.

Banka Hesap Dökümü - Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü.

Questionnaire D Formu - Doldurulmuş ve imzalanmış Questionnaire D formu (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Kapak Dosyası – Doldurulmuş, imzalanmış ve fotoğraf yapıştırılmış kapak dosyası (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Çalışma ve İzin Belgesi - Şirketin antetli kâğıdına yazılmış imzalı, kaşeli izin onayı (İngilizce veya Türkçe yazılmış ya da belge yeminli İngilizce çevirisi ile birlikte getirilmelidir)

SGK Hizmet Dökümü - SGK veya e-devlet sisteminden alınabilen evrak detaylı olmalı tüm sigorta geçmişini göstermelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi – Çalışılan yerden temin edilecek giriş bildirgesinin fotokopisi. SGK Bildirgesinde okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir.

Maaş Bordroları - Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı, maaş bordroları ibraz edilmelidir.

İş Yeri Evrakları – Çalışılan şirketin ticaret odası kayıt sureti, faaliyet belgesi, vergi levhası ve sicil gazetesinin kopyası

Ek Gelir Belgeleri - Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

 

Emekliler

Pasaport - Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Başvuru Formu - Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi - Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında çekilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – E-Devlet sisteminden alınan QR kodlu belge

Kimlik Fotokopisi - Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi.

Dilekçe  - Norveç konsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Türkçe yazılmış dilekçe  

Biyometrik Fotoğraf – 2 adet rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüz net görünmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası - En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Seyahat Rezervasyonları - Coral Travel Yurtdışı Departmanından temin edeceğiniz seyahat evrakları. Konaklama yapılacak otel ve uçak için yapılan rezervasyon bilgiler içermelidir.

Banka Hesap Dökümü - Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü.

Questionnaire D Formu - Doldurulmuş ve imzalanmış Questionnaire D formu (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Kapak Dosyası – Doldurulmuş, imzalanmış ve fotoğraf yapıştırılmış kapak dosyası (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Emeklilik Belgesi - SGK kurumlarından ya da e-devlet üzerinden alınabilen emeklilik durumunu gösterir belge.

Ek Gelir Belgeleri - Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

 

Ev Hanımları

Pasaport - Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Başvuru Formu - Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi - Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında çekilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – E-Devlet sisteminden alınan QR kodlu belge

Kimlik Fotokopisi - Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi.

Dilekçe  - Norveç konsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Türkçe yazılmış dilekçe  

Biyometrik Fotoğraf – 2 adet rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüz net görünmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası - En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Seyahat Rezervasyonları - Coral Travel Yurtdışı Departmanından temin edeceğiniz seyahat evrakları. Konaklama yapılacak otel ve uçak için yapılan rezervasyon bilgiler içermelidir.

Banka Hesap Dökümü - Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü.

Questionnaire D Formu - Doldurulmuş ve imzalanmış Questionnaire D formu (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Kapak Dosyası – Doldurulmuş, imzalanmış ve fotoğraf yapıştırılmış kapak dosyası (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Ek Gelir Belgeleri - Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Nüfus Kayıt Örneği Aslı - Sponsor olacak 1.derece akrabanın nüfus kayıt örneğinde akrabalık derecesi belirtilmelidir.

Sponsor Dilekçe - Başvuru sahiplerinin destekleneceklerine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe.

Masrafları karşılayacak sponsor kişi meslek grubuna göre kendi gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.

 

İşverenler

Pasaport - Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Başvuru Formu - Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi - Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında çekilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – E-Devlet sisteminden alınan QR kodlu belge

Kimlik Fotokopisi - Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi.

Dilekçe  - Norveç konsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Türkçe yazılmış dilekçe  

Biyometrik Fotoğraf – 2 adet rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüz net görünmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası - En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Seyahat Rezervasyonları - Coral Travel Yurtdışı Departmanından temin edeceğiniz seyahat evrakları. Konaklama yapılacak otel ve uçak için yapılan rezervasyon bilgiler içermelidir.

Banka Hesap Dökümü - Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü.

Questionnaire D Formu - Doldurulmuş ve imzalanmış Questionnaire D formu (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Kapak Dosyası – Doldurulmuş, imzalanmış ve fotoğraf yapıştırılmış kapak dosyası (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

İş Yeri Evrakları – Çalışılan şirketin ticaret odası kayıt sureti, faaliyet belgesi, vergi levhası ve sicil gazetesinin kopyası

Ek Gelir Belgeleri - Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

 

Öğrenciler

Pasaport - Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır.

Başvuru Formu - Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Pasaport Fotokopisi - Tüm işlem görmüş sayfaların ve ayrıca fotoğraflı yüzünün fotokopisi A4 formatında çekilmelidir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – E-Devlet sisteminden alınan QR kodlu belge

Kimlik Fotokopisi - Üzerinde TC kimlik no bulunan TC nüfus cüzdanının fotokopisi.

Dilekçe  - Norveç konsolosluğuna hitaben İngilizce ya da Türkçe yazılmış dilekçe  

Biyometrik Fotoğraf – 2 adet rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve tüm yüz net görünmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası - En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır.

Seyahat Rezervasyonları - Coral Travel Yurtdışı Departmanından temin edeceğiniz seyahat evrakları. Konaklama yapılacak otel ve uçak için yapılan rezervasyon bilgiler içermelidir.

Banka Hesap Dökümü - Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü.

Questionnaire D Formu - Doldurulmuş ve imzalanmış Questionnaire D formu (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Kapak Dosyası – Doldurulmuş, imzalanmış ve fotoğraf yapıştırılmış kapak dosyası (Bilgilendirme ekranından alınabilir)

Muvafakatname - Reşit olmayan çocuklar için hem anne hem de babadan noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslı ve fotokopisi gerekmektedir (İngilizce ya da onaylı çevirisi). Boşanma durumunda velayet kararı da ibraz edilmelidir.

Öğrenci Belgesi - Kişinin öğrenim gördüğü okuldan alınmış güncel öğrenci belgesi aslı (E-devlet QR kodlu belge de olabilir)

Ek Gelir Belgeleri - Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

Sponsor Dilekçe - Başvuru sahiplerinin destekleneceklerine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe.

Masrafları karşılayacak sponsor kişi meslek grubuna göre kendi gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.

 

 • Vize işlem süreci normal koşullarda 15 gündür (Vize Başvuru Merkezine başvurunuzu yaptığınız gün dahil değildir.)
 • Nüfus İdaresinden Vukuatlı Nüfus kayıt örneği (anne, baba, eş, çocuk) herkes görünmelidir.
 • Vizesine başvurduğumuz tüm misafirlerimiz vekâletname vermek zorundadır. Vekâletnameyi satış danışmanınızdan isteyiniz.
 • Eşler birbirine sponsor olduklarında mutlaka evlilik cüzdanı fotokopisi konulmalıdır.
 • Pasaportların "gümrük ve döviz işlemleri" sayfalarına vize uygulanamamaktadır.
 • Konsolosluklar, eksiksiz evrak teslimi yapılsa bile misafiri şahsen görmek isteyebilirler. Böyle bir durumda randevu bilginiz acentemiz tarafından size iletilecektir.
 • Pasaportunuz yenilenmiş ve eski pasaportunuzda ilgili konsolosluğa ait vize mevcut ise eski pasaportunuzu da belgeler ile birlikte vermeniz yararlı olacaktır.
 • Vize alımı konusunda şirketimizin hiçbir sorumluluğu yoktur. Seyahat acentesi müşteri ve konsolosluk arasında sadece aracıdır.
 • Ev adresi, cep telefonu, mail adresini A4 kâğıtta evrak listesinin içerisine konulmasını rica ederiz.

 


Genel Şartlar

Başa Dön
 1. Satın alınan tura kayıt esnasında; misafir tarafından pasaportta geçen isim, doğum tarihi, pasaport numarasının sisteme doğru şekilde girilmesi/beyan edilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.
 2. Coral Tatil tarafından, oda ile ilgili talepler (yüksek kat, genel alanlara yakın, sigara içilen/içilmeyen, yatak tipi) otele bildirilir. Ayırtılan odaların, otelin müsaitliğine göre misafirin tercihleri doğrultusunda olmasına özen gösterilir. Bu taleplerin gerçekleşmesi otele giriş sırasındaki müsaitliğe bağlıdır ve Coral Tatil tarafından garanti edilemez.
 3. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması vardır, bu tip odalarda 3. Kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluşmaktadır. Misafirlerimiz 3 kişilik oda ve/veya çocuklu rezervasyonlarında standart odaya eklenecek ilave yataklar nedeniyle odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.
 4. Otel rezervasyonlarında belirtilen, yetişkinler ile konaklayacak çocuk sayısı ve çocukların yaşları misafirlerimizce hatalı beyan edilir ise ilgili oteller ek bedel tahsil edebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yanlış beyanda bulunan misafire aittir. Otel tarafından çocuklar için yaş tespitine yönelik kimlik talep edilebilir.
 5. Çocuk fiyatları ancak çocuğun iki yetişkin yanında konaklaması durumunda geçerlidir. Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan yaş grubuna uyan, “tek çocuk” için geçerlidir.
 6. Bazı ülkeler şehir, turizm ya da yerel düzeyde vergiler ile ilgili farklı uygulamalara sahiptir. Programda dahil olmadığı belirtilmeyen tüm turlarda, bu şekilde uygulanmakta olan her türlü şehir, turizm ya da diğer vergiler, giriş veya çıkış sırasında otel tarafından, misafirden tahsil edilir.
 7. Coral Tatil zorunlu durumlarda veya gerek gördüğü durumlarda programın içeriğini bozmadan şehirlerin programdaki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
 8. Olası ekstra harcamalar için otele girişte, resmî kurumlarca düzenlenmiş fotoğraflı kimlik/pasaport ve kredi kartı ya da nakit depozit, otel tarafından talep edilebilir. Çıkış sırasında talep edilen depozit iadesi otel ile misafir arasında olan bir işlem olup, Coral Tatil’in herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.
 9. Coral Tatil hava yolu ile misafir arasında aracı kurum olup, olası ihtilaflarda Türk mevzuatının ilgili hükümlerinin yanı sıra 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir.  
 10. Uçuş öncesinde uçak saatleri değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır.
 11. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar ya da uçuş saati değişiklikleri olabilir. Coral Tatil, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Misafir uçuş saatinin değişme/iptal riskini kabul ederek geziyi satın almıştır.
 12. Tur ile ilgili kesin bilgiler (uçuş saati, uçak biletleri, otel isimleri, rehber bilgisi, havaalanı buluşma saati) 48 saat kala acente tarafından misafirlere iletilecektir.
 13. Türk Hava yolları kuralları gereğince; gidiş-dönüş olarak satın alınmış uçak biletlerinin gidiş uçuşu kullanılmadığı takdirde, dönüş uçuşu hava yolu tarafından iptal edilebilmektedir. Diğer havayollarında farklı kurallar uygulanmaktadır.
 14. Uçaklı turlara katılan kişiler için yapılması gereken check-in ve boarding işlemleri kişisel işlemlerdir ve bu işlemlerin misafir tarafından uçuş öncesinde havalimanlarında, ilgili hava yolu kontuarlarından ya da online olarak hava yolu firmalarının internet sitelerinden yapılması zorunludur.
 15. Tura katılım için havaalanında zamanın bulunmayan, rehber ile iletişim kurmayan ya da belirtilen uçağa binmeyen/kaçıran misafirlerin tura dahil olmaları için gerekli olacak gidiş-dönüş yeni uçak biletlerinin temini ve gidilecek bölgedeki transferleri vb. gibi konulara dair oluşacak tüm masraflar kendilerine aittir.
 16. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde; Coral Tatil gezi hareket tarihinden 21 gün öncesine kadar turu iptal edebilir. Böyle bir durumda iptal bilgisi misafire iletilir. Tur bedelinin tamamı misafire iade edilir. Tur dışında satın alınan ilave hizmetlerin iadesinde; Coral Tatil’ dan alınmış olan iç hat bağlantı uçuşu da misafire iade edilir, vize hizmeti, seyahat sağlık sigortası kullanılarak misafir adına vize başvurusu yapılmış ise bu hizmetler kullanılmış olacağından misafire iadesi yapılamaz, vize başvurusu yapılmamışsa vize ve seyahat sağlık sigortası da iptal edilerek ücret iadesi yapılır. Misafir iç hat bağlantı uçuşunu Coral Tatil’ dan bağımsız farklı bir ürün sağlayıcıdan aldıysa, gezinin Coral Tatil tarafından iptal edilmesi durumunda Coral Tatil’den herhangi bir ücret iadesi talep edemez. Turun iptalinden dolayı oluşabilecek maddi ve manevi kayıpları misafir turu satın aldığında peşinen kabul eder, Coral Tatil sorumlu tutulamaz.
 17. Yurtiçi ve yurtdışı paket turlarda, tüketicinin rezervasyonu/sözleşmeyi hizmetin başlamasına 30 gün kalaya kadar feshetmesi halinde, ödenmesi zorunlu olan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere ödediği rezervasyon bedelinin tamamı kendisine iade edilir. Ancak yurtdışı seyahatlerinde vize alınmış ise vize bedeli iade edilmez. Tüketici gezinin başlamasından 29 gün önce rezervasyonu / sözleşmeyi mücbir sebepler dışında iptal etmesi halinde gezi bedelinin tamamını seyahat acentesine ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. Tüketici tarafından yapılan tarih değişikliği talepleri iptal hükmünde olup ilgili maddelerde belirtilen süreler dikkate alınarak tüketici tarafından yazılı olarak bildirilecektir. Kampanyalı paket tur satışlarında (erken rezervasyon indirimi ve promosyon başlıklı paket turlar gibi), rezervasyonun yapıldığı tarihten itibaren her ne sebeple olursa olsun gerçekleşecek iptallerde gezi bedelinin tamamı yanar ve iade yapılmaz. İsim, tarih değişikliği ve devir talepleri kabul edilmez. Tüketici, bu durumda gezi bedelinin tamamını seyahat acentesine cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder. İptal sigortası yapılan rezervasyonlar için belirtilen durumlarda, tüketicilerin sigorta kapsamında bulunan maddi zararı, ilgili sigorta şirketinden talep edilecektir. Coral Tatil ilave hizmetlerin iptal iadesi için herhangi bir taahhütte bulunamaz.
 18. Coral Tatil misafirlerimiz ile konsolosluk arasında aracı konumunda olup herhangi bir vize alım garantisi vermez. Konsolosluk gerekli gördüğü durumlarda vize vermeme veya ret verme hakkına sahiptir. Şahsi vize başvurularında Coral Tatil’un herhangi bir yaptırımı ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Misafirlerimiz bu şartları kabul ederek tura kayıt yaptırmışlardır.
 19. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile acentemizden temin edebileceğiniz evrak listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir.
 20. Gidilecek tur bakımından mevcut vizesi olan ya da Coral Tatil aracılığı ile herhangi bir vize başvurusu yapmayacak olan misafirlerimizin pasaportlarının da seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.
 21. Gümrük geçişlerinde, sınır kapılarında, pasaportunuza giriş - çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir.
 22. Vize alınmış olması/yeşil pasaport gibi vize gerektirmeyen özel nitelikli pasaporta sahip olunması, ülkeye giriş/ülkeden çıkış yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama/çıkarmama yetkisi vardır, bu durumdan Coral Tatil sorumlu değildir, sorumluluk misafire aittir.
 23. Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup da diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan Coral Tatil sorumlu olmayacaktır.
 24. 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.
 25. Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, ya da hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Coral Tatil sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.
 26. Rehber, turun içeriğine bağlı kalarak, katılımcı sayısına, müze ve ören yerinin kapalı olma durumuna göre şehir turu ve/veya ekstra turların günlerinde değişiklik yapabilir. Bu durum uçuş saatlerinde oluşabilecek değişiklikler karşısında da geçerlidir.
 27. Ekstra turlar katılımcının isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Tur esnasında düzenlenen ekstra turlara katılmak istemeyen misafirler, yol üzerinde bulunan müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılırlar. Bu misafirler ekstra tur başlamadan yol üstü dinlenme tesisine bırakılıp, turun tamamlanması ardından bırakıldıkları noktadan alınırlar.
 28. Tur esnasında oluşabilecek yaralanmaların önüne geçmek adına tura uygun ayakkabı seçimi yapılması önerilir.
 29. Bazı turlar içeriğine göre, rahatsızlıkları bulunan misafirler için uygun  olmayabilir. Rehberin bilgisi dahilinde olması durumunda gerekli uyarı ve yönlendirmeler yapılır. ( Örn; Kapalı ve dar alanlara giriş panik atak, astım gibi rahatsızlığı olan misafirler için uygun olmayabilir.)
 30. Tur aracı seyahat halinde iken trafikte yaşanabilecek ani olaylardan kaynaklı yaralanmalar olabilir. Araç içi güvenlik kurallarına uygun olarak hareket edilmesi ve seyahat süresince oturur posizyonda bulunulması gereklidir.
 31. Tur esnasında genel beslenme alışkanlıklarından farklı besinlerden oluşan yiyecek ve içecekler sunulabilir. Bu nedenle alerjik reaksiyonlar, besin intoleransı gibi durumlar oluşabilir. Yerel yiyecek içecek tüketimlerinde içeriklerine, kapalı yiyecek ve içeceklerde de son kullanma tarihlerine ve içeriklerine dikkat edilmelidir.
 32. Aynı zaman diliminde farklı yerlerde farklı iklim özellikleri gösterdiğinden gidilen bölgenin iklimine uygun kıyafet ve ekipmanlar seyahat esnasında bulundurulması tavsiye edilir.
 33. Tur esnasında pasaportun kaybolması durumunda en yakın vatandaşı bulunulan büyükelçilik ile iletişime geçilmeli ve kayıp başvurusu ile beraber geri dönüş için gerekli olan geçici pasaport temin edilmelidir.

 

Yorumlar

Başa Dön

Bu tur hakkında henüz yorum yapılmamış.

İlk Yorumu siz yapın