Dubai Petrolle Gelen Zenginlik

Dubai Petrolle Gelen Zenginlik

Pertolle Gelen Zenginlik
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan yedi Arap emirliği içinde en ünlü olanı. Şehrin merkezinde bulunan Dubai Tarih Müzesi’ne gittiğimizde, bu kentin çok kısa bir zamanda büyük bir değişim geçirdiğini görebiliyorsunuz. Önceleri sadece ufak bir balıkçı kenti olan şehir bugün tam bir turizm ve alışveriş cenneti olmuş. Bunu sağlayan ise yaklaşık 25 yıl önce bu topraklardan petrol çıkması. O kadar zengin bir kent ki, bugün Dubai topraklarında yaşayan vatandaşlardan vergi alınmıyor. Sadece ülkeye çalışmaya gelen yabancılardan vergi alınıyor. Bu yabancılar da genellikle hizmet sektöründe çalışıyor ya da büyük şirketlerde. Gündüz saatlerinde ortalıkta pek fazla Dubaili görünmüyor, genellikle çalışmaya gelen Hintli, Cezayirli ve Afganlar. Müslüman olduğunuzu öğrenince sizinle daha bir samimi konuşuyorlar.

Gece ve Gündüz
Her evin bahçesinde en az iki adet araba duruyor, bunlardan birisi mutlaka SUV, diğeri de şehir kullanımı için lüks bir binek araç. Jeep’lerin içinde bembeyaz çarşaflar giyinmiş kadınlar görüyorsunuz. Çarşaflar biraz açıldığında içlerinde renk renk işlemeli elbiseler göze çarpıyor. Dubai modern görüntüsünün altında hala bir takım katı kuralları uygulamaya devam ediyor. Eğer Ramazan ayında oradaysanız aman dikkat sokakta bir şeyler yemek yasak. Ancak ezan okunduktan sonra yemek ve eğlence serbest :)

100 Dolara Çaya Ne Dersiniz

Her mevsim sıcak olan Dubai’de kış ortasında gitseniz bile rahatlıkla denize girebiliyorsunuz. Bunun için en güzel yer Jumeirah bölgesi. Burada meşhur Jumeirah Plajı var. Her milletten insan bu plajda denize giriyor. Plajdan sonra biraz rahatlayıp güzel bir yerde bir çay içmek isterseniz 100 usd ödeyerek Burj El Arab Oteli’nde çay içebilirsiniz. Tabiki sadece çay değil, bu bir paket program. Önce size oteli gezdirip tanıtıyorlar, lüks suit odalar, okyanusun altında, camlarından balıkları seyrederek yemek yenen lüks restaurant, devasa lobi ve tur sonunda size bir bardak çay ikram edip karşılığında 100 dolarınızı alıyorlar. Burj El Arab’ın hemen yanında çok keyifli anlar geçirebileceğiniz Water Park adında bir mekan var. Bıkmazsanız tam gün su havuzlarında oyunlar oynayabilirsiniz. Her bir havuzda farklı bir aksiyon var.

Dünya'nın En Yüksek Gökdelenine Ziyaret

2010 yılında inşaatı tamamlanan görkemli Burj Khalifa’yı ziyaret etmeden de Dubai’den dönmek olmaz diye düşündük… 160 katlı 828 metrelik bu dünyanın en yüksek gökdeleninde 124. katta bulunan seyir yerinden dünyayı izlemek muhteşem bir his.. Bina girişinde başlayan multimedya sunumu ile Dubai'nin egzotik geçmişi ve Burj Khalifa'nın büyüleyici hikayesi hakkında detaylı bilgi almak da oldukça eğlenceli.


Adrenalin Mi Dediniz
Bu coğrafyaya gelmişken çölü görmeden olmaz. Eğer biraz adrenalin seviyorsanız unutamayacağınız bir çöl safarisi yapabilirsiniz. Araçların hepsi 4x4 Toyota Land Cruiser. Sizi gelip otelden alıyorlar ve başlangıç alanına bırakıyorlar. Kemerler takılıyor, şöför hazır olduğunuzda, araçla kum tepelerinin üzerinden atlamaya başlıyor. Sonra tepeden çukura doğru iniyor, "bitti çıkamayız burdan" dediğiniz anda çukurun içinden döne döne ve çığlık atarak yukarı çıkmaya başlıyorsunuz. Bizim aracımızda fıkralardaki gibi 4 Türk 2 Hint’li vardı. Hintli bayanların bir tanesi çok yaşlıydı, biz çığlıklar atarken o uyumayı başardı, ancak tur bittiğinde kendisini uyandırıp araçtan indirdik. Çöl safaride hava kararmaya başladığında çölde bir çadırda yemek ikram ediyorlar, dansöz eşliğinde yemeğinizi yiyorsunuz. Ramazan döneminde dansöz yasak olduğu için müzik eşliğinde yemeğinizi yiyip develerle fotoğraf çektirip bir de isterseniz elinizin üzerine kınadan dövme yaptırıp bu büyülü dünyadan otelinize doğru yola çıkıyorsunuz. Tüm bunların fiyatı dövme yaptırmak dahi safari fiyatının içine dahil. Yemekler genelde baharatlı Hint veya Lübnan yemeği ve oldukça lezzetli.

Vergisiz Alışveriş Keyfi
Dubai denince akla gelen ilk kelimelerden biri de alışveriş. Ucuz olmasının en büyük nedeni vergi olmaması. Bu da büyük bir ticari hacim doğuruyor, Dubai limanı ithalat, ihracat açısından oldukça hareketli. Limanın yakınlarında Gold Souk adında bir altıncılar çarşısı var. Burası birçok sokaktan oluşan ve her sokağında kuyumcuların olduğu, üzeri açık bir alışveriş merkezi. Altın merakınız varsa buradan uygun fiyatlı bir şeyler alabilirsiniz, eğer altın merakınız yoksa gümüş veya oldukça kaliteli yapılmış taklit saatler de seçenekler arasında.

Old Bazaar denen bölgede yan yana küçük, ahşap kepenkli dükkanların sıralandığı alışveriş yapabileceğiniz başka bir çarşı daha var. Burada hediyelik eşyalar vs. bulabilirsiniz. Hint kıyafetlerine merakınız varsa Sari de alabilirsiniz. Onun dışında alışveriş yapmak için çok fazla seçeneğiniz var. Tüm dünya markalarını Dubai’de bulmak mümkün. Mall Of Emirates alışveriş merkezine giderseniz bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Burada bir kayak merkezi var, evet çölün ortasında bir kayak merkezi. Dubai Mall ise bir diğer ünlü ve büyük alışveriş merkezi, fiyatlar da diğerine göre daha makul seviyelerde.

 

Azgezmiş

  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Peşin Fiyatına12 Taksit
  • Kredi Kartı ile Online Ödeme
  • EFT ve HAVALE ile Ödeme
  • Çağrı Merkezi ile Hızlı Ödeme
Yandex.Metrica