İskandinavya Turları

Sıralama:
  • Otel Ara
  • Tur Ara
  • Uçak Ara
 
0
0
Tamam
Uçuş Ekle
0
0
0
  • En fazla 9 yolcu ile arama yapılabilir.
  • Bebek ve Koltuklu Bebek sayısı toplamı Yetişkin sayısına eşit veya daha az olmalıdır.
TAMAM
Ekonomi
TAMAM
Sonuçları Sırala

İskandinavya Turu

7 Gece 8 Gün

3* & 4* Oteller (Standart Oda) Pegasus Airlines İle

Vize Gerekli

Uçaklı Ulaşım

899,00 31.914,50

İskandinavya&Fiyordlar Turu (Istanbul Hareketli)

7 Gece 8 Gün

3* & 4* Oteller (Standart Oda) Pegasus Airlines İle

Vize Gerekli

Uçaklı Ulaşım

1.149,00 40.789,50

Norveç Fiyortları Turu

Gelio(1) Bergen (1) Gol (1) Oslo(1)

4 Gece 5 Gün

3* & 4* Oteller (Standart Oda) Turkish Airlines İle

Vize Gerekli

Uçaklı Ulaşım

1.197,00 42.493,50

Büyük İskandinavya Ve Fiyortlar Turu

2 Gece Gemi Yolculuğu ve 5 Akşam Yemeği Dahil

11 Gece 12 Gün

3* Ve 4* Oteller (Standart Oda) Turkish Airlines İle

Vize Gerekli

Uçaklı Ulaşım

2.429,00 86.229,50

İskandinavya Turları - 2024 İskandinavya Turu Fiyatları

İskandinavya Turları ve İskandinavya Tur Fiyatları

Yaz aylarının serin, kış aylarının favori ülkeleri İskandinavya, eşi benzeri olmayan doğa harikalarıyla herkesin kalbinde ayrı bir yere sahip. Büyülü fiyort gezileri, tabloyu andıran balıkçı köyleri, Viking kültürünün mistik gizemi, modern kent yaşamı ve olağanüstü güzelliğe sahip kutup ışıkları… Yalnızca bunlar bile İskandinavya’ya gitmek için bir neden. İşte bu yüzden her yıl sayısız insan İskandinavya Turları ile masalsı bir maceraya atılıyor.

Tarihi, bir zamanlar dünyayı ele geçirmek için yola çıkan Vikingler’e uzanan İskandinavya; hüzünlü müzikleri, minimal dekorasyon stilleri, lezzetli yemekleri, sakin insanları ve insana kendini farklı evrenlerde hissettiriyor. Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda gibi ülkelerden oluşan İskandinavya, âdeta mutluluk ve huzurun simgesi. Bu topraklarda yaşayan toplumlar, demokrasi ve eğitim gibi birçok konuda dünyadaki diğer ülkelere örnek oluyor.

Şelaleler ve buzulların güzelliği karşısında dudak uçuklatan İskandinavya, Beyaz Geceler’den hoşlanan seyahat severlere göz kırpıyor. Bu topraklardaki mitolojik ve efsanevi ruh, doğayı metropol hayatıyla iç içe deneyimlemek isteyenler için benzersiz bir fırsat sunuyor. Siz de kendinize ve sevdiklerinize uygun tura katılarak bu unutulmaz maceraya katılmak için yola çıkabilirsiniz. Bu içerikte İskandinavya Turları’nın kalbi olan öğelere değindik. Keyifli okumalar…

İskandinavya'nın Görkemli Doğası Stockholm: Tarihi ve Modern Çekicilik

İsveç’in başkenti, göz alıcı mimarisiyle nam salmış Stockholm, en gezilesi İskandinav kentlerinden biri. Kışın hava sıcaklığının eksi seviyelere geldiği kent, ziyaretçilerini bembeyaz kar örtüsüyle karşılıyor. Hatta buradaki soğukların rekor kırdığı da biliniyor. Buraya yazın gelenler için ise şehrin ambiyansı ayrı bir güzelliğe kavuşuyor.

Birçok kişi için efsaneleşmiş Beyaz Geceler, Stockholm için sembol hâline gelmiş durumda. Burada yaşanan bu mistik olay, ziyaretçilerin zaman kavramını unutmasını sağlayarak yepyeni deneyimlerin kapısını aralıyor. Yaz aylarında bolca güneş alsa da serin kalan Stockholm, bu özelliğiyle şehrin tüm sokaklarını arşınlamak ve tarihi geziler yapmak isteyenlerin favorisi.

Bonus Bilgi: Stockholm ve çevresindeki herhangi bir restoranın kapısında “Smörgasbord” kelimesini görüyorsanız şans sizden yana demek. Çünkü içeride tadını asla unutamayacağınız bir açık büfe sizi bekliyor olacak.

Kentin birçok noktasında Viking ve Trol kültürünün esintilerine rastlayabilir, ileri yaştaki insanları bisiklet sürerken görebilir, park ve kafelerde oturan insanların huzurla gülümsediğine tanık olabilirsiniz. Orta Çağ ruhunu hâlâ taşıyan Gamla Stan, tüm iştihamıyla yükselen Stockholm Sarayı ve eski Viking yazıtlarını bulabileceğiniz Skansen. Bu şehir her gezginin aradığını bulmasını sağlıyor.

Yıldız Bilgi: İsveç’in gezmeye en uygun dönemi mayıs ve temmuz arası. Kutup ışıkları avı için eylül ve mart arası uygun. İsveç Kronu kullanılan ülkeye giriş için vize almanız gerektiğini de unutmayın.

Oslo'da Kültür ve Sanat Dolu Anlar

Oslo, özellikle serinlikten hoşlananların favori durağı. Masaldan fırlamış gibi duran balıkçı kasabaları, uçsuz bucaksız adalar ve Viking kültürünün izlerini taşıyan müzeler. Norveç’in başkenti Oslo’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Tipik bir İskandinav şehrinin tüm özelliklerini taşıyan Oslo; lezzetli balıkları, heybetli opera ve tiyatro binaları, renkli dükkânları ve dondurucu soğuklarıyla da biliniyor.

Yıldız Bilgi: Norveç, kutup ışıklarını izleme konusunda diğer İskandinav ülkelerine göre daha avantajlı. Yine aynı şekilde kayak ve dağ bisikleti gibi sporlar da en Norveç’i özel kılanlar arasında.

Viking Gezi Müzesi, Akershus Kalesi, Karl Johans Caddesi ve Vigeland Sculpture Parkı gibi değerlere ev sahipliği yapan Oslo, kültür ve sanat severlerin keşif duygusunu perçinliyor. Norveç başkenti Oslo, Nordik lezzetlerini denemek isteyenlere büyük zenginlik de sunuyor. İşte İskandinav mutfağını keşfedebileceğiniz birkaç adres:

  • Don Rippo Restoran’da Tütsülenmiş Somon
  • Du Verden Rostoran’da Kurutulmuş Balık
  • Sam Leandros Tapas’da Köfte
  • Pastel de Nata’da Yuvarlak Kek
  • Kaffistova’da Haşlanmış Et, Patates ve Balık

Bonus: Oslo’ya gelmişken kahve içmeden dönmek olmaz. Norveçliler kahve demleme kültürüne yüksek özen gösteriyor. Turistler için en favori kahve mekânlarını ise Espressobar & Kaffeforretning.

Bonus: Norveç’e Kuzey Işıkları için gelecekseniz eylül- mart arasını, gezmek için gelecekseniz de haziran ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Para birimi Norveç kronu olan ülkeye gelmek için vize gerektiğini de hatırlatalım.

Kuzey Işıkları Gözlem Turları

Kuzey ışıklarını görmek, her 10 insandan 9’unun hayali. Sizin de “Ölmeden Önce Yapılacaklar” listenizde kutup ışıklarını görmek varsa bunun için düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Aurora Işıklarının bilimsel bir açıklaması olsa da ortaya çıkan görüntüler ve mistik ambiyans son derece heyecan verici. Hatta bu ışıkları, dünyadaki en nadir ve en mistik olay olarak değerlendirmek yerinde olur.

Tarihe bakıldığında geçmişteki insanların gökyüzünde dans eden bu ışıkları Tanrı tarafından gönderilen işaretler olarak aldığını görüyoruz. Hatta birçok insan bu ışıkları “Ruhların Dansı” olarak nitelendirmiş. Günümüzde ise bunun bilimsel bir açıklaması var. Astronomik bilgilere göre, Kutup Işıkları, bozulan elektron ve protonların etkileşimiyle ortaya çıkan bir doğal ışıma olayı. Artık birçok insan, İskandinavya Turları ile bu ışıkları keşfetmeye geliyor ve göz alıcı fotoğraflar çekerken büyüleyici deneyimler yaşıyor.

Bonus Bilgi: Mart ve eylül aylarında yaşanan ekinoks dönemi, dünyanın manyetik alanının atmosfer ve güneş parçacıkları arasındaki etkileşime en fazla izin verdiği zaman aralığı.

Yani bu dönemde düzenlenen turlar, kuzey ışıklarını görmek için kaçırılmaması gereken bir fırsat!

İskandinav Mutfağına Yolculuk

İskandinav mutfağı için bir ifade kullanmak gerekirse en yerinde cümle “Coğrafi şartların şekillendirdiği mutfak” olurdu. Evet, soğuk Nordik ülkeleri dendiğinde herkesin aklına somon gibi balık çeşitleri geliyor. Ancak İskandinav mutfağı bunlarla sınırlı değil. Tipik bir Nordik sofrasında etlerin yanı sıra; lahana, fasulye, havuç, dereotu, maydanoz, kuzukulağı, ceviz, fındık ve badem gibi besinler de yer alıyor.

Bonus: Viking döneminde, İskandinav topraklarında yetiştirilen yegane kuruyemişin fındık olduğunu biliyor muydunuz? Ancak aynı dönemde ceviz ve badem başka ülkelerden ithal edilerek yeniyordu.

Bakıldığında tüm İskandinav ülkeleri temelde ortak bir yemek pişirme stiline sadık kalıyor. Et, İskandinav mutfağının kalbi ve en yaygın et ise Ringa balığı. İskandinav ülkeleri, yılın büyük bölümünü soğuk ve karanlık kış günlerinde geçirdiğinden vücut direncini artıran et hemen hemen herkesin sofrasında yer alıyor. Alkollü içkiler ve etler, Nordik insanlarına âdeta Viking’lerden miras kalmış gibi.

Keskin baltaları, görkemli kalkanları ve kendilerine has gemileriyle hepimizin tanıdığı Vikingler, soğuk hava koşullarında hayatta kalmaya çalıştığından daha çok koyun ve sığır gibi hayvanlardan besleniyordu. Bunun izleri günümüzde hâlâ görülüyor. Buradaki insanların yaşadığı topraklar tarıma uygun olmadığından et kültürlerinin ayrılmaz bir parçası olmuş durumda.

Bonus: Danimarka Kopenhag kentinde bulunan Noma Restoranı, Nordik mutfağının en önemli temsilcilerinden ilki olma bayrağını taşıyor. Dünya’nın En İyi 50 Restoranı Listesi’nde yer alan Noma, İskandinav mutfağını tanımak için uğranması gereken bir durak.

Sizin de aklınızda bu yılki tatili bu topraklarda olmak varsa İskandinavya Turları harika bir seçenek olabilir. Burada gündüzleri eşsiz fiyort gezileri yapabilir, gece olduğunda kahve ve battaniyeleri alıp büyüleyici Aurora avına çıkabilirsiniz. İyi yolculuklar!